Author: Irsa Ruci

Youth Day

Të rinjtë tanë vullnetarë meritojnë gjithë falënderimet tona; për përkushtimin dhe dashurinë me të cilën ndihmojnë dhe vullnetarizohen. Janë ata që na frymëzojnë në punën tonë; e ne duam tu themi sa vlejnë; e t’i bëjmë bashkë, për të kapërcyer frikën dhe dhembjen që po përjetojmë çdo ditë në terren. Votoni për vullnetarin që besoni […]

Shërbimi Kombëtar pë Rininë, bashkë me Cirkun Kombëtar

Asnjë energji, sado e fuqishme qoftë, nuk ja kalon energjisë njerëzore! Shërbimi Kombëtar pë Rininë, bashkë me Cirkun Kombëtar, shkuam sot për tu dhënë disa emocione pozitive fëmijëve e të rinjtë të strehuar në kampin në Bathore; dhe më pas shkuam në Shijak, tek Arena sportive. Çdo ditë në vazhdim do vizitojmë çdo strehë ku […]

Solidarizimi ndaj të prekurve ndaj tërmetit

Erla më tregoi se kur të rritet dëshiron të bëhet një princeshë, por të gjithë ata fëmijë të mbledhur bashkë pas asaj traume që na tronditi shpirtin, janë princër e princesha. Se pasuria e tyre më e madhe është e qeshura; bukuria e tyre është pafajësia dhe e ardhmja e tyre është dielli që lind […]

Ky FotoAlbum në formën e një katalogu u krijua për të qenë “krenari rinore”, duke sjellë për nder të festave tona kombëtare shikimin artistik të Shqipërisë sonë të ëmbël

Ky FotoAlbum në formën e një katalogu u krijua për të qenë “krenari rinore”, duke sjellë për nder të festave tona kombëtare shikimin artistik të Shqipërisë sonë të ëmbël, përmes energjisë, mprehtësisë dhe dashurisë së të rinjve, që e mbushin me shpresë këtë vend të begatë. U përgatitëm aq shumë me zemër për të qenë […]

Dita e Personave me Aftësi Ndryshe

#BashkePerAtaQeKaneNevoje #TeNdihmojmeTeRinjteMeAftesiNdrysheDheTalent Sot është Dita e Personave me Aftësi Ndryshe; dhe vëmendja jonë duhet të jetë po aq dhe tek ata të rinj, që ndoshta e përjetuan edhe më tepër këtë tronditje që na përfshiu të gjithëve. “Histori suksesi” është nisma e Shërbimit Kombëtar për Rininë, në bashkëpunim me RTSH-në, që synon të përcjellë zërin […]

Faleminderit të rinjve të Qendrave tona Rinore në këto ditë të vështira..

Nuk jemi staf i shumtë në numër, por jemi pafund me zemër. Faleminderit të rinjve të Qendrave tona Rinore, jeni bekim dhe jemi të lumtur t’ju kemi. Në këto ditë të vështira, rinia vlonjate ka treguar bujarinë dhe zemërgjerësinë. Qendra jonë Rinore është kthyer në vatër ndihmash për gjithë të strehuarit në hotelet e Vlorës.

Falenderim për solidarizimin në këto ditë të vështira…

Në këto ditë të brishta emocionalisht për cilindo prej nesh; në dhembjen që na shembi kraharorin dhe na mori qetësinë andrallshëm; në gëzimin që prisnim për muaj të tërë me krenari, por e kthyem në mort e lot; gjithçka mund të bënim ishin lutjet dhe ndihma e pakursyer që i dhamë sho – shoq. Falënderuam […]

Ilda e cila dje është shpallur Kampione Europe në KickBoxing….

Kemi nevojë të rigjejmë paqen dhe qetësinë, të ndajmë pozitivitet dhe mirësi mes nesh. Dhe Shërbimi Kombëtar për Rininë do jetë një vatër që ja lë vendin promovimit të vlerave rinore; aq më tepër kur ato burojnë brenda nesh. Në këtë foto është Ilda… E cila dje është shpallur Kampione Europe në KickBoxing. Ilda është […]

Ky nuk është një shkrim zyrtar, por njerëzor 

Ky nuk është një shkrim zyrtar, por njerëzor  Bashkë me Drejtoreshën e Përgjithshme të Shërbimit Kombëtar për Rininë, Irsën; në foto është dhe Juli, Specialiste pranë Qendrës Rinore Vlorë. Juli jeton në katin e 9-të në pallat dhe ka një djalë 8 vjeç. Për gjithë këto ditë të vështira, ka lënë djalin vetëm e zemërngrirë […]